Međunarodna svetska organizacija Mensa pokrenula je akciju „Dan inteligencije“ u cilju obeležavanja 1. Oktobar kao dan osnivanja Mense. Inače, Mensa je osnovana 1/10/1946. god u Oksfordu, UK.
Mensa Srbije kroz ovu aktivnost, kao projekat koji traje od 22/09/2019. do 10/10/2019. god, želi da ukaže na značaj stimulacije intelektualnih sposobnosti kod dece.
SŠ „Nikola Tesla“ priključila se akciji „Dan inteligencije“, prijavljujući dva događja, radionica „Alogoritmi i mozgalice“ i istraživanje o „Istorijskom razvoju računarskih sistema“. Nosioci aktivnosti su bili učenici ETR21 i G11 pod mentorstvom Biljane Ivanović, pedagoški savetnik, nastavnik računarstva i informatike i programiranja.
Radionica „Algoritmi i mozgalice“ promoviše mozgalice kao sredstvo koje stimuliše logički način razmišljanja što je veština koja je neophodna za buduće programere, učenike drugog razreda obrazovnog profila elektrotehničar računara.
Prezentacija je trasirala tok radionice. Fotografije prenose delić atmosfere.
Učenici G11 su istraživali isorijat informacionih sistema i dali svoju projekciju na dalji razvoj informacionih sistema sa njihovog stanovišta.
Dan inteligenije 2022
I ove godine tradicionalno S.Š. „Nikola Tesla“ organizuje aktivnosti sa kojima je dat doprinos obeležavanju međunarodnog događaja „Dan inteligencije 2022“.
Organizatori događaja su zajedno sa svojim učenicima pokušali da u toku oktobra upriliče aktivnosti koje stimulišu logički način razmišljanja u cilju prepoznavanja darovite dece i pojačan rad sa njima.

C++ solving programi
Šta je solving problem?
Umeće rešavanja realnih situacija iz svakodnevnog života je top veština savremenog sveta. Za rešavanje problema iz svakodnevnog života problem solveri, pojedinci ili grupe, koriste znanje koje je prethodno stečeno, razmatraju novonastalu situaciju na kritički i kreativan način i pronalaze više rešenja od kojih analizom i proverom bijaju najoptimalnije.
Koraci u procesu problem solvinga
- Razumevanje problema
- Istraživawe i prikupljanje informacija
- Pravljenje strategija i brainstorming
- Odabir najboljeg rešenja
- Akcija
- Provera
Pogledajte prezentaciju
Jednostavni solving problem primeri
Problemi prema težini mogu da budu prosti i komleksniji, složeni. Prosti problemi rešavamo u „hodu“ dez da budemo svesni da koristimo problem solving u njihovom rešavanju. Kompleksni problemi zahtevaju koncentaciju posvećenost, a često i neizvesnost oko pronalaženja rešenja.
Za događaj „Dan inteligencije 20 22“ pripremljeni su prosti solving problemi za koje treba da se nađe rešenje koje omogućava automatsko rešavanje problema kodiranjem. Proste solving kodove kreiraju učenici ETR21 podeljeni u grupama. Svaka grupa rešava zadatke na origialan način koristeći solving problem veštine.
U prilogu su pripremljeni zadaci:
Solving problem zadaci
Učenici G41 su rešavali složenije solving probleme, projektujući i kreirajući bazu podataka za poslovni model. Sam tok izrade projektnog zadatka bio je propraćen kreiranjem mapa uma.